fbpx

System Dexcom G6 – co musisz wiedzieć?

Czego potrzebujemy, aby z niego korzystać, ile kosztuje bez i w ramach refundacji? Jak działa i wygląda?

Zgodnie z obietnicą z filmu, który widzicie poniżej mam dla Was pierwszy z 5 wpisów na temat systemów CGM dostępnych na ten moment w Polsce.

Zaczniemy sobie od systemu Dexcom G6.

Dexcom G6

To system, który w Polsce jest dostępny od ładnych paru lat. Obecnie mamy dostępną jego szóstą wersję, czyli Dexcom G6.

Żeby z niego korzystać potrzebujemy 3 elementów:

  • sensora z jednorazowym aplikatorem,
  • transmitera,
  • oraz aplikacji na telefon o nazwie Dexcom G6, albo osobnego urządzenia – czytnika, ale to mało popularne rozwiązanie.

W telefonach, które są niekompatybilne można używać bliźniaczej aplikacji o nazwie Dexcom Patched. Na YouTube znajdziecie instrukcję jak taką aplikację sobie stworzyć.

Sensor Dexcom G6 działa 10 dni, jednak jest opcja, aby przedłużyć czas jego działania. Czasami udaje się to zrobić na jedynie 2-3 dni, a czasem na 8-10. Zależy trochę od szczęścia. Jeśli uda nam się przedłużyć każdy sensor o średnio 5 dni to miesięcznie potrzebujemy tylko 2 sensorów.

Transmiter Dexcom po uruchomieniu działa przez 90 dni, czyli raz na 3 miesiące musimy kupić nowy transmiter.

Jak działa system Dexcom G6?

W praktyce system Dexcom działa tak, że co 5 minut przesyła nam pomiar poziomu cukru oraz ewentualne alarmy o zmieniającej się glikemii, w tym ostrzeżenie o tym, że w przeciągu najbliższych 20 minut przekroczymy wartość 55 mg/dl.

Korzystanie z Dexcom G6 nie wymaga kalibracji, ale jest w aplikacji możliwość skalibrowania sensora, jeśli pomiary mocno odbiegają od pomiarów z glukometru.

Ceny poza refundacją

Jeden sensor Dexcom G6 kosztuje 250zł, a transmiter kosztuje 350zł. Używając 2 sensorów miesięcznie średni koszt to 617zł, a przy 3 sensorach to koszt 867zł.

Ceny w ramach refundacji

Osoby poniżej 26 roku życia zapłacą 75zł za jeden sensor i 105zł za transmiter raz na 3 miesiące. Średnio miesięcznie wychodzi zatem 260zł, gdy korzystamy miesięcznie z 3 sensorów.

Osoby powyżej 26 roku życia mogą kupować, albo 2 sensory miesięcznie i wtedy za 1 zapłacą 75zł, albo 3 sensory miesięcznie i wtedy za 1 zapłacą 131zł. Do tego 105zł za transmiter raz na 3 miesiące. Czyli przy 2 sensorach średni miesięczny koszt to 185zł, a przy 3 sensorach to 428zł.

Zobacz również: