fbpx

Kim jestem?

Nazywam się Maciej Łysiak i od 2012 roku choruję na cukrzycę typu 1, z wykształcenia jestem psychologiem. W 2017 roku postanowiłem założyć kanał na YouTube, który poświęcony jest cukrzycy. W międzyczasie zostałem również społecznym edukatorem cukrzycowym.

Swoją misję realizuję przede wszystkim tworząc treści w internecie, czasem pojawiam się na konferencjach, żeby powiedzieć coś na żywo. Ponadto jestem miłośnikiem kawy, czekolady i korzystania z życia. Swoimi działaniami udowadniam sobie i innym, że cukrzyca to wyzwanie, a nie przeszkoda.


Skąd wziął się pomysł na
Nie słodzę?

Zakładając kanał Nie słodzę wziąłem sobie za cel obalanie mitów wokół cukrzycy. Odpowiadałem na takie pytania jak Czy cukrzyk może jeść owoce?, Czy cukrzyk może pić kawę? Z biegiem czasu zobaczyłem, że w Polsce jest bardzo duża potrzeba edukacji. Postanowiłem, że będę tworzył filmy uzupełniające, albo czasem zastępujące wiedzę zdobytą przez pacjentów i ich otoczenie po diagnozie choroby. Staram się być zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi, dlatego na kanale pojawiło się wiele filmów na ten temat. Tworzyłem recenzje między innymi glukometrów, systemów ciągłego monitorowania glikemii, czy pompy insulinowej. Na kanale pojawiały się także filmy z przepisami na zdrowe posiłki, filmy w których mówię o tym co jem, a czego się wystrzegam. Nowością w mojej działalności jest seria filmów informacyjnych pod nazwą DiabNEWS, w której w skrótowy sposób przedstawiam wieści z cukrzycowego świata.


Napisałem książkę

19 sierpnia 2020 roku miała premierę moja pierwsza książka. Nosi tytuł Cukrzyca typu 1 Jak dobrze zacząć żyć z chorobą? Została wydana jako książka elektroniczna w formacie PDF. Skierowana jest przede wszystkim do osób świeżo zdiagnozowanych, do ich rodzin oraz bliskich. Z tej 163-stronnicowej publikacji skorzystają również osoby z dłuższym stażem, które nie otrzymały odpowiedniej edukacji w zakresie cukrzycy typu 1, albo chcą sobie wszystko przypomnieć od podstaw.


Czym się kieruję tworząc kanał?

Tworząc wszystkie treści w internecie staram się bazować na własnym doświadczeniu i mówić o chorobie z perspektywy pacjenta. Wiedzę merytoryczną, na której się opieram czerpię ze sprawdzonych źródeł takich jak publikacje naukowe, raporty, artykuły oraz wytyczne.


Nazwa kanału Nie słodzę nie nawiązuje tylko do tego, że nie używam cukru. Ma ona mówić, że cukrzycę przedstawiam bez zbędnego słodzenia. Jest to poważna choroba, przy której życie czasem przypomina kolejkę górską, dlatego pokazuję również jej ciemne oblicze.