Jak wybrać dokładny glukometr do mierzenia poziomu cukru? Jak używać płynu kontrolnego? Jak poprawnie zmierzyć poziom cukru i jakich błędów nie powinniśmy przy tym popełniać? Na te i wiele innych pytań odpowiadam w filmie na swoim kanale, który znajdziesz >> tutaj <<
Zrealizowałem go we współpracy z firmą Ascensia Diabetes Care, czyli producentem glukometrów z serii Contour.
Dlaczego wybór glukometru jest tak ważny?
To jakiego glukometru używamy mając cukrzycę jest niezwykle ważne. Na podstawie wyników z glukometru:
- określamy dawkę leków, najczęściej insuliny,
- oceniamy, czy wyrównanie naszej glikemii, a zatem skuteczność terapii są właściwe,
- sprawdzamy, czy objawy, które odczuwamy to wynik niskiego lub wysokiego poziomu cukru,
- podejmujemy decyzje dotyczące leczenia hipo- i hiperglikemii,
- oceniamy, czy w trakcie wysiłku fizycznego nasz poziom cukru jest we właściwym zakresie.
U osób które korzystają z CGM, glukometr zmienia swoją rolę i służy do:
- kalibracji działania systemu CGM o ile tego wymaga,
- weryfikacji samopoczucia w sytuacji nieopowiadającej wskazaniom CGM,
- podejmowania decyzji terapeutycznych, jeśli system tego wymaga.
Dlaczego wybór glukometru jest tak ważny?
Mówiąc o tym, czy glukometr pokazuje dokładny wynik możemy mówić oceniając jego dokładność oraz precyzję. Wyjaśnię to na 3 przykładach:
Rysunki przedstawiają rozrzucenie wyników pomiaru. Każdy pomiar oznaczony jest kropką. Widzicie też dwa okręgi. Większy oznacza zakres pomiaru glukometru, natomiast mniejszy obejmuje wyniki zgodne z rzeczywistością, czyli nasz poziom glukozy.
Na pierwszym rysunku wszystkie wyniki rozrzucone są w różnych miejscach oraz żaden z nich nie znajduje się w zielonym okręgu. W praktyce oznacza to, że glukometr nie jest precyzyjny i nie jest też dokładny.
Na drugim rysunku widzimy już, że wyniki są skupione w jednym miejscu, a niektóre z nich znajdują się w zielonym okręgu. To świadczy o tym, że glukometr jest precyzyjny, ale nie jest zbyt dokładny.
W trzecim wariancie widzimy, że wyniki są skupione w jednym miejscu, a na dodatek wszystkie znajdują się w odpowiednim zakresie. O takim glukometrze powiemy, że jest i precyzyjny, i dokładny, i takiego właśnie powinniśmy używać.
Normy, które muszą spełniać glukometry
Żeby ułatwić nam wybór glukometru w całej Unii Europejskiej wprowadzono normę, którą muszą spełniać glukometry, aby mogły być rekomendowane dla diabetyków. W tej chwili dokładność tę określa norma EN ISO o numerze 15197:2015, która obowiązuje od czerwca 2017 roku. Wcześniej obowiązywała norma ISO 15197:2013.
Ta norma określa dokładnie jaki maksymalny błąd może popełniać glukometr. Dla stężeń glukozy większych lub równych 100 mg/dl błąd oznaczenia może wynosić maksymalnie 15%. Natomiast dla stężeń niższych niż 100 mg/dl, nie może przekraczać 15 mg/dl.
Poniżej 100 mg/dl wzrasta ryzyko hipoglikemii i dlatego błąd glukometru wyrażony jest w mg/dl, a nie w procentach, więc margines błędu jest mniejszy niż przy wartościach powyżej 100 mg/dl.
Dodatkowo norma zakłada, że te kryteria musi spełniać co najmniej 95% wyników z glukometru. To oznacza, że nawet spełniając powyższe kryteria, 5% pomiarów może mieścić się poza dopuszczalnym marginesem błędu.
Norma ISO wyznacza minimalny poziom dokładności dla glukometrów. Są jednak urządzenia, które te normy mogą przekraczać. Jednym z takich produktów jest glukometr CONTOUR®PLUS ELITE którego cechuje większa dokładność, niż kryteria normy EN ISO 15197:2015.
Przeprowadzono badania z krwi kapilarnej, czyli z opuszki palca wśród użytkowników.
Okazało się, że 95% wyników pomiarów wykonanych systemem CONTOUR®PLUS ELITE wykazało błąd: ±8.5 mg/dl lub ±8.5% w stosunku do laboratoryjnych wartości referencyjnych dla stężeń glukozy odpowiednio mniejszych niż 100 mg/dl lub większych bądź równych 100 mg/dl.
Warto zwrócić uwagę, że norma ISO dopuszcza błąd glukometru ±15% oraz ±15 mg/dl, czyli w przypadku CONTOUR®PLUS ELITE błąd glukometru był o połowę mniejszy, czyli glukometr jest bardziej dokładny.
Co więcej, 100% wyników mieściło się w się w strefie A siatki błędów Consensus Error Grid, a to oznacza brak klinicznego efektu błędu glukometru.
Poniżej znajduje się odnośnik do filmu, w którym mówię między innymi:
- Jak powinniśmy rozumieć wynik z glukometru?
- Jak prawidłowo zmierzyć poziom cukru glukometrem?
- Do czego służy płyn kontrolny i jak go stosować?
Zapraszam do oglądania!