fbpx

Waga kuchenna dla diabetyka. Jak ją wybrać?

Diabetycy i inne osoby, które dbają o dietę powinny mieć w kuchni odpowiednią wagę. Podpowiadam czym kierować się przy zakupie.

Chorując na cukrzycę, albo postanawiając przejść na dietę, często stajemy przed wyborem wagi kuchennej. To moim zdaniem podstawa kontroli zjadanych kalorii oraz liczenia wymienników w jedzeniu. W tym wpisie powiem Wam na co ja polecam zwracać uwagę wybierając wagę do kuchni. Pokażę Wam wszystko na konkretnych przykładach. Powiemy sobie również o specjalnych wagach dietetycznych. Zapraszam!

Chorując już od prawie 9 lat na cukrzycę typu 1 korzystałem z naprawdę wielu różnych wag kuchennych. Nie chodzi mi tylko o to, że sam miałem ich kilka, ale o to, że jeżeli jestem gościem w czyimś domu, często pytam, czy znajdzie się dla mnie waga. O dziwo, nie trzeba być diabetykiem, żeby mieć w kuchni wagę i u wielu moich znajomych mogę takie dostać! (doceniam to)

Waga kuchenna - jak wybrać najlepszą?

W mojej opinii nadrzędną sprawą jest kształt wagi. Przede wszystkim wybierzmy wagę, na którą będziemy mogli postawić różne naczynia:

Zdarzają się wagi skonstruowane tak, że można z nich korzystać jedynie wrzucając jedzenie do miski lub innego naczynia przymocowanego do wagi na stałe. Takie rozwiązania u mnie odpadają. Jest to kompletnie nieporęczne. 

Potrzebujemy wagi, na którą można wrzucić luzem połowę jabłka, ale i postawić talerz z ziemniakami, czy szklankę, w której robimy szejka.

Kierując się tylko tym jednym kryterium mogę Wam polecić kilka propozycji:

Wyjątkowo prosta waga, dodatkowo ze szklaną powierzchnią, która ułatwi jej czyszczenie.
Cena: 22,50zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Również prosta waga ze szklaną powierzchnią. Miska z góry jest zdejmowalna.
Cena: 37zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Waga z łatwym dostępem do wyświetlacza.
Cena: 49zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Bardzo ładna waga z podświetlanym wyświetlaczem.
Cena: 85zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Nieduża, poręczna waga ze szklaną powierzchnią.
Cena: 110zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Wszystkie udostępnione w tym wpisie linki są linkami afiliacyjnymi, więc mogę otrzymać prowizję za skorzystanie z nich.
____

W mojej opinii nie jest konieczne inwestowanie w wagi, które będą nas wyręczały w liczeniu kalorii i makroskładników. Uważam, że wystarczy wybrać wagę kuchenną, która będzie wygodna w użytkowaniu, a obliczanie wymienników i kalorii będzie naszym zadaniem. Jestem przekonany, że zrobimy to szybciej i dokładniej.

A jeżeli chcecie dowiedzieć się jak prawidłowo obliczać wymienniki węglowodanowe, białkowo-tłuszczowe oraz jak obliczać dawkę insuliny to polecam Wam mojego eBooka, którego znajdziecie poniżej.

Kolejną ważną cechą jest to, aby wyświetlacz wagi był zawsze widoczny. Czasami znajdziemy wagi, które kiedy postawimy na nich większy talerz będą miały niewidoczny wyświetlacz. To może być naprawdę irytujące, więc polecam Wam zwracać na to szczególną uwagę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając wagi kuchennej?

Dodatkowymi elementami, które mogą pomóc nam w wyborze wagi jest:

Specjalne wagi dla diabetyków (wagi dietetyczne)

Innym rodzajem wag, które mogą przypaść do gustu szczególnie osobom z cukrzycą są tak zwane wagi dietetyczne. To urządzenia, które poza samą masą produktu pozwalają nam na oszacowanie ilości makroskładników w produkcie, mogą pokazywać ilość soli, błonnika i kalorii. 
Jak to działa? Czy te wagi mają wbudowany skaner?! 
Już wyjaśniam.

W większości takie wagi mają dołączoną listę produktów, które znajdują się w pamięci urządzenia. Ważąc przykładowo jabłko, podajemy jego kod, a waga uwzględniając masę owocu pokazuje nam ile ma ono makroskładników. Oczywiście ilość produktów, które możemy w ten sposób sprawdzić je ograniczona, a informacje w pewien sposób uśrednione. Uważam jednak, że może to być bardzo pomocne i znacznie usprawnić kontrolę nad dietą.

Znalazłem dla Was kilka takich wag:

To waga, która nie spełnia moich wymogów jeżeli chodzi o kształt, ale posiada funkcję analizowania produktu. Pracuje razem z aplikacją i łączy się z nią za pomocą bluetooth.
Cena: 69zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Ta waga ma podobny kształt jak poprzednia. Z niej skorzystamy za pomocą klawiatury.
Cena: 198zł

Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przejść na stronę sklepu

Czy warto kupić wagę dietetyczną?