fbpx

Dexcom G5 czy FreeStyle Libre – co wybrać?

Porównanie 2 systemów monitorowania glikemii

Używałem w jednym czasie 2 różnych systemów monitorowania glikemii: systemu Dexcom G5 Mobile oraz FreeStyle Libre. Z tej okazji przygotowałem obszerne porównanie tych dwóch, bardzo popularnych alternatyw dla glukometru.


Czym są te systemy i do czego służą?

Zarówno system Dexcom G5 jak i system FreeStyle Libre są systemami monitorowania glikemii, czyli są alternatywą dla klasycznego pomiaru poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru. Elektrody, które razem z założeniem sensora wprowadzamy do ciała przezskórnie mierzą stężenie glikemii z płynu śródtkankowego, czyli nie z samej krwi.

Dexcom G5 Mobile jest systemem CGM, czyli systemem ciągłego monitorowania glikemii. Oznacza to w praktyce, że co 5 minut, automatycznie wysyła on poziom glikemii do odbiornika lub naszego telefonu i wysyła nam alarmy o zmieniającej się glikemii, albo o zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomie cukru.

System FreeStyle Libre jest natomiast systemem FGM, czyli z angielskiego flash glucose monitoring co w praktyce oznacza, że kiedy chcemy sprawdzić poziom glikemii musimy zeskanować sensor telefonem lub czytnikiem, przykładając urządzenie do sensora. Nie dzieje się to zatem automatycznie, a co za tym idzie nie otrzymamy rownież alarmów o zmieniającym się poziomie cukru.


Z czego składają się obydwa systemy?

Dexcom G5 Mobile składa się z 3 elementów: sensora, transmitera oraz aplikacji mobilnej lub odbiornika. Po założeniu sensora transmiter wpięty w sensor stanowią 1 element.

System FreeStyle Libre składa się natomiast jedynie z sensora oraz aplikacji mobilnej, albo alternatywnie czytnika.


Jak działają obydwa systemy?

Jako, że system Dexcom G5 jest systemem CGM analizuje on automatycznie stężenie glikemii w płynie śródtkankowym i co 5 minut wysyła poziom cukru do naszego telefonu, albo do odbiornika.

Ponadto, system ma możliwość wysyłania nam alarmów kiedy glikemia zmienia się szybko, albo jest za niska bądź za wysoka. Wszystkie te parametry, łącznie z dźwiękiem alarmów możemy zmienić. Czyli sami ustalamy, czy system ma nas informować o niskim poziomie cukru kiedy wynosi 70, czy 80 mg/dl. To samo w drugą stronę, czy ma dzwonić kiedy cukier wzrośnie nam do 160, czy do 180. To sprawy indywidualne, dlatego mamy możliwość wprowadzania zmian w alarmach.

W przypadku FreeStyle Libre mamy do czynienia z systemem, w którym musimy sami zeskanować sensor czytnikiem, bądź telefonem z aplikacją FreeStyle Libre Link, żeby sprawdzić aktualny poziom cukru. Nie dzieję się to zatem automatycznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom cukru jest zapisywany przez sensor cały czas, nawet jeżeli go nie skanujemy, jednak jego pamięć obejmuje ostatnie 8 godzin. Dlatego też, musimy skanować sensor conajmniej raz na 8 godzin, żeby pobierać wszystkie dane.


Porównanie

Oba systemy mimo tego, że generalnie służą do tego samego – monitorowania glikemii, różnią się od siebie znacznie. W filmie, który znajdziecie poniżej poruszam takie zagadnienia jak:

? Jak założyć sensor FreeStyle Libre i Dexcom G5?
? Gdzie zakłada się sensory FreeStyle Libre i Dexcom?
? Jak wyglądają założone sensory?
? Czym są strzałki trendu i do czego służą?
? Jak długo działają sensory FreeStyle Libre i Dexcom G5?
? Ile kosztują obydwa systemy?
? Jak wygląda dokładność tych systemów?

Zapraszam do oglądania!


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *