fbpx

Co wybrać? Libre 2, czy Dexcom G6?

Porównanie 2 systemów CGM: FreeStyle Libre 2 oraz Dexcom G6. Czym się różnią? Ile kosztują?

Od kiedy rozszerzono refundację systemów ciągłego monitorowania glikemii dla osób z cukrzycą, coraz częściej pytacie mnie, który system wybrać.

Najczęściej pojawia się pytanie: Freestyle Libre 2 czy Dexcom G6. Jako, że używałem i jednego, i drugiego zdecydowałem się na nagranie filmu oraz przygotowanie tego wpisu z porównaniem tych systemów.

Mam nadzieję odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania oraz, że pomogę Wam podjąć dobrą decyzję. Nie zabraknie tutaj cen oraz rozwiązań nieoficjalnych. Zapraszam!

Film na ten temat zobaczycie poniżej.

Z czego składają się systemy?

Do używania FreeStyle Libre 2 potrzebujemy sensora oraz kompatybilnego telefonu z aplikacją Freestyle LibreLink. Telefon musi mieć funkcję NFC, dlatego upewnijcie się wcześniej, czy Wasz telefon zadziała. Polecam poszukać tego w Google na jakimś forum, albo zapytać na cukrzycowych grupach na Facebooku, albo sprawdzić na stronie producenta. Myślę, że najszybciej dowiecie się tego od innych użytkowników. Możecie też skanować sensor nie aplikacją, ale czytnikiem, który aby działał z Libre 2 musi zostać zaktualizowany.

Ważna sprawa: jeśli uruchomicie sensor czytnikiem to będziecie mogli skanować i czytnikiem, i aplikacją, ale nie będziecie mieli alarmów w telefonie. Jeśli uruchomicie sensor aplikacją w telefonie to skanować będziecie mogli tylko telefonem, ale za to będziecie mieli alarmy.

Do korzystania z Dexcom G6 potrzebujemy natomiast: sensora, transmitera oraz aplikacji Dexcom G6 w telefonie. Sensor zakładamy jednorazowym aplikatorem, który jest w pudełku z sensorem, transmiter po uruchomieniu będzie działał przez 90 dni. Nie potrzebujemy niczego więcej, nie ma żadnego sertera, czy ładowarki.

Jeśli chodzi o aplikację w telefonie to jest to Dexcom G6. Tutaj też jeśli chodzi o kompatybilność możecie poszukać informacji na stronie producenta, albo w internecie na forach. Jest też opcja na obejście braku kompatybilności, o której powiem wam w dalszej części wpisu.

Jak działają systemy CGM?

Działanie obydwu systemów różni się zasadniczo.

Dexcom G6 jest systemem RT-CGM, czyli systemem ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, a FreeStyle Libre 2 jest systemem CGM typu flash, czyli opartym o metodę skanowania.

Co to oznacza w praktyce?

A no tyle, że w Dexcom wynik pojawia nam się automatycznie w telefonie. Wystarczy włączyć aplikację i już widzimy wynik, a także otrzymujemy alarmy o zmieniającej się glikemii. Mamy alarm o wysokim cukrze, o niskim, a także o tym, że w przeciągu 20 minut poziom cukru spadnie poniżej 55 mg/dl.

W Libre 2 jest natomiast tak, że aby poznać dokładny wynik musimy przyłożyć telefon lub czytnik bezpośrednio do sensora. To co jest w Libre 2 nowością względem jej pierwszej wersji to alarmy, które tak jak w Dexcom włączają się automatycznie. Czyli jak cukier nam spadnie poniżej ustalonego poziomu, albo wzrośnie powyżej to w telefonie dostaniemy stosowne powiadomienie. Jednak, aby dowiedzieć się jaki mamy dokładnie poziom cukru musimy zeskanować sensor.

Tak więc obydwa systemy są systemami ciągłego monitorowania glikemii, ale tylko o Dexcomie możemy powiedzieć, że działa w czasie rzeczywistym. Z Libre 2 możemy zrobić RT-CGM, ale nieoficjalnie i o tym też powiem Wam później.

To co ważne obydwa systemy nie wymagają kalibrowania pomiarem z palca, ale Dexcom g6 umożliwia wprowadzenie kalibracji, jeśli jest taka konieczność.

Zakładanie sensora

Zakładanie sensorów tu i tu jest bardzo proste. Obydwa systemy w pudełku z sensorem mają jednorazowy aplikator i nie wymagają w tym zakresie dodatkowych akcesoriów.

Czas działania

Sensory Freestyle Libre 2 działają przez 14 dni i nic z tym nie zrobimy, natomiast sensory Dexcom G6 działają oficjalnie przez 10 dni, ale jest opcja na wydłużenie tego czasu. I teraz powiem wam jak to zrobić.

Wystarczy, że poczekamy do końca trwania sesji czujnika, albo sami klikniemy w aplikacji Zatrzymaj czujnik. Teraz będziemy musieli wyjąć z ramki czujnika transmiter, najlepiej z dwóch stron podważając paskiem od glukometru i koniecznie odczekać 20 minut, i przetrzeć styki transmitera wacikiem z alkoholem, po czym włożyć go ponownie w ramkę i uruchomić czujnik jakby był nowy.

Tam mamy dwie opcje: albo z kodem z czujnika, jeśli go mamy, albo bez kodu. Wtedy konieczne będzie wykonanie raz na dobę kalibracji pomiarem z palca.

Ile kosztują te systemy?

Ważna kwestia, czyli ceny.

Bez refundacji 2 sensory FreeStyle Libre 2 miesięcznie kosztują 561zł i kupicie je na stronie freestyle.abbott.

Bez refundacji 1 sensor Dexcom G6 kosztuje 250zł, a transmiter, który działa 3 miesiące kosztuje 350zł.

Ceny w ramach refundacji bardzo dokładnie omawiałem w osobnych filmach, więc tutaj powiem skrótowo:

Libre 2 kosztuje 102zł miesięcznie w przypadku dzieci, i 153zł w przypadku dorosłych, kiedy kupujemy 2 sensory.

Przy Dexcom G6 jest to nieco bardziej skomplikowane.

W przypadku osób poniżej 26 roku życia, zakupie 3 sensorów miesięcznie oraz 1 transmitera co 3 miesiące średni miesięczny koszt to 260zł.

U osób powyżej 26 roku życia, ceny różnią się w zależności od ilości kupowanych czujników w miesiącu.

Przy dwóch to koszt 185zł, a przy trzech 428zł. W to jest wliczony również koszt transmitera, który kupujemy raz na 3 miesiące.

Zarówno refundowane jak i pełnopłatne elementy systemu kupimy w sklepie diabetyk24.pl: TUTAJ

Rozwiązania nieoficjalne

I teraz obiecane wcześniej rozwiązanie nieoficjalne, o które pytacie bardzo często. Tutaj chcę podkreślić, że każde takie działanie, łącznie z wcześniej omawianym przedłużaniem Dexcoma robimy na własną odpowiedzialność i jeśli coś nie będzie działało tak jak chcemy to możemy mieć pretensje tylko do siebie, a nie do producentów systemów.

Zacznijmy od Libre.
Tutaj tak jak mówiłem możemy zrobić sobie samodzielnie system RT-CGM, czyli monitorowanie w czasie rzeczywistym. To zrobicie w oparciu o aplikacje xDrip+ oraz OOP2 i LibreLink. Ja nie będę Wam pokazywał krok po kroku jak to zrobić. Tutaj znajdziecie film z dobrą instrukcją: FILM

To teraz przejdźmy sobie do rozwiązania nieoficjalnego w Dexcom G6.
Częstym problemem jest brak kompatybilności telefonu. Jest na to sposób, który nazywa się Dexcom Patched G6. Taką aplikację musimy sobie sami zbudować. Jest też na YouTube świetny tutorial do tego. Taka aplikacja wygląda identycznie jak oryginalna. Normalnie w niej się logujemy, a dane z sensora są przesyłane do Dexcom Clarity, możemy je udostępniać lekarzowi i tak dalej. Apka nie szkodzi sensorowi, a omija brak kompatybilności. Film z instrukcją znajdziecie tutaj: FILM

Który system wybrać: Dexcom G6, czy Libre 2?

Obydwa systemy jak widzicie mają wiele cech wspólnych, ale różnią się też od siebie pod wieloma względami. Ja często mówię, że te systemy nie różnią się tylko cenami, to jest po prostu coś innego.

Jak możecie wiedzieć ja korzystam z Dexcom G6 od samego początku kiedy ten system jest dostępny w Polsce. Jestem nawet ambasadorem marki. Dlaczego go używam?

Ponieważ u mnie Dexcom G6 sprawdza się najlepiej ze wszystkich systemów jakie miałem okazję testować. Najrzadziej miał awarię, wyniki są bardzo zbieżne z glukometrem, klej pod plastrem nie uczula mnie wcale i trzyma nawet 20 dni. Do tego bez kombinacji jest to RT-CGM, który mogę włączyć w system zamkniętej pętli Android APS, czy mylife Loop, z którego obecnie korzystam. Dexcoma można też zakładać w większej ilości miejsc na ciele niż Libre. Ale tak jak podkreślam – tak jest u mnie.

Zaletą Libre 2 jest niewątpliwie prostota systemu, czujnik zakłada się w parę sekund, rozgrzewanie trwa tylko 60 minut, a w Dexcom 120 minut, skanowanie jest szybkie, a do tego są alarmy. Sensor jest też mniejszy niż w Dexcom, chociaż z doświadczenia wiem, że łatwiej jest zerwać Libre niż Dexcoma. Ja w Libre miałem też mniej dokładne wyniki niż w Dexcomie, ale wiem, że u wielu osób są dokładniejsze.

Używałem przez jakiś czas obydwu systemów jednocześnie i moje obserwacje dotyczące dokładności były takie:

  • Kiedy cukier szedł szybko w górę to Libre miała tendencję do zawyżania wyników.
  • Dexcom natomiast wolniej reagował na wzrost po spadku, Libre szybciej wyłapywała, że cukier już rośnie.
  • Libre była bardziej wrażliwa na trening ramion i mocno zawyżała wynik w czasie ćwiczeń na triceps.
  • Dexcom zawyżał mi mocniej wynik po wzięciu prysznica niż Libre.

Moim zdaniem ogromną zaletą Dexcoma jest możliwość przedłużenia czasu jego działania oraz to, że sensor można skalibrować, jeśli wynik nie jest zbyt dokładny. Pamiętajcie, żeby nigdy nie robić tego w pierwszej dobie czujnika oraz, żeby kalibrować na dość niskim poziomie cukru oraz na stabilnej glikemii.

Ja testuję na sobie wiele różnych rozwiązań i szukam tego co jest dla mnie najlepsze. Nigdy jednak nie mówię, że jakiś system jest najlepszy, a jakiś najgorszy. W tym wpisie moim celem było wskazanie Wam podobieństw i różnic między tymi systemami i to żeby pomóc Wam w podjęciu decyzji.

Mam nadzieję, że jakoś Wam w tym pomogę. Teraz refundacja dość mocno ułatwia testowanie różnych rozwiązań i nie skazuje nas na jeden system. Wiele osób będzie miała okazję na testy takie jak moje i mega mnie to cieszy.

Wpis zawiera linki afiliacyjne. To oznacza, że jeśli po ich kliknięciu zrobicie zakupy to ja otrzymam niewielki procent od transakcji.