fbpx

Refundacja Dexcom G6

Komu przysługuje refundacja Dexcom G6? Ile kosztują sensory?

Moi drodzy, jak możecie wiedzieć, na przykład z jednego z moich ostatnich filmów, początek 2023 roku przyniósł bardzo znaczące, korzystne zmiany w refundacji systemów ciągłego monitorowania glikemii. Niedawno mówiłem Wam o zasadach refundacji systemu FreeStyle Libre 2, który jest systemem typu flash, a dzisiaj powiem Wam o refundacji systemów ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, takich jak Dexcom G6, Eversense XL, czy system CGM od Medtronic. Będę posługiwał się też określeniem rtCGM.

Wyjaśnię Wam komu przysługuje refundacja, jak otrzymać zlecenie na zakup systemu oraz ile to wszystko będzie kosztowało pacjentów. Zapraszam!

Zarówno w tym wpisie jak i w filmie, który widzicie powyżej skupiam się najmocniej na systemie Dexcom G6, jako że pytacie o jego refundację najczęściej. Sam korzystam z niego od kilku lat, a także tworząc ten film miałem wsparcie merytoryczne od firmy Proglikemia, czyli oficjalnego dystrybutora tego systemu w Polsce.

Jeśli chodzi o systemy monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym to mamy tutaj podział osób uprawionych do refundacji na 2 grupy:

Pierwsza grupa to osoby poniżej 26 roku życia, chorujące na cukrzycę typu 1, które leczone są za pomocą pompy insulinowej oraz mają stwierdzoną nieświadomość hipoglikemii.

To oznacza, że nie odczuwamy wczesnych objawów niskiego poziomu cukru, czyli wartości poniżej 70 mg/dl. Taką skłonność stwierdzić może nam lekarz.

Drugą grupą są osoby powyżej 26 roku życia, które chorują na cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 3, które są leczone metodą intensywnej insulinooterapii, czyli wymagają minimum trzech wstrzyknięć insuliny na dobę, a także mają stwierdzoną nieświadomość hipoglikemii. Co bardzo ważne, nie jest tutaj wymagane leczenie pompą insulinową.

Częściową refundacją są objęte zarówno 10-dniowe sensory jak i transmitery, które jak mówiłem działają przez 90 dni.

Pierwsza grupa, czyli osoby poniżej 26 roku życia, kupując miesięcznie 3 sensory zapłacą za nie po 75zł za sztukę, więc 225zł. Dodatkowo, raz na 90 dni, będą mogły kupić transmiter za 105zł.

Średnio wychodzi zatem 260zł miesięcznie.

W drugiej grupie, czyli dla osób powyżej 26 roku życia jest nieco inaczej. Ceny będą kształtowały się inaczej przy zakupie 2 i inaczej przy zakupie 3 sensorów miesięcznie. Kupując miesięcznie 2 czujniki zapłacimy za jeden 75zł, ale kupując 3 czujniki miesięcznie zapłacimy 131zł za sztukę. Do kosztów dochodzi też nadajnik w kwocie 105zł co 90 dni.

Tak więc, średnio przy zakupie 2 czujników na miesiąc i 1 nadajnika na 90 dni wychodzi miesięcznie 185zł, a przy zakupie 3 czujników na miesiąc i 1 nadajnika raz na 90 dni wychodzi miesięcznie 428zł.

Skąd wyliczenie obejmujące 2 czujniki miesięcznie, skoro działają one po 10 dni? Wiem po prostu, że niektórzy korzystają z systemu kupując czujniki w mniejszej ilości.

Warto dodać, że bez refundacji, koszt 1 sensora Dexcom G6 to 250zł, a nadajnika 350zł, więc przy 2 sensorach miesięcznie średni koszt to 616zł, a przy 3 – 866zł.

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z refundacji na system ciągłego monitorowania glikemii, powinniśmy przede wszystkim spełniać wymagania, o których mówiłem wcześniej, a także otrzymać tak zwane zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. To specjalny druk, który wypełni dla nas uprawniony lekarz. Listę lekarzy uprawnionych do wystawienia takiego zlecenia na system ciągłego monitorowania glikemii zobaczycie poniżej. Zwróćcie uwagę, że na liście jest też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli inaczej lekarz rodzinny.

Ponadto, kontynuację zlecenia, o której powiem za chwilę może dodatkowo wystawić nam pielęgniarka lub położna, zatrudnione na oddziale diabetologii lub w poradni diabetologicznej przez co najmniej 6 miesięcy.

Pierwsze zlecenie na system rtCGM zostanie nam wystawione na okres 12 miesięcy. Pod koniec tego czasu, kiedy zapasy sensorów będą nam się kończyły, konieczne będzie udanie się do lekarza po kontynuację zlecenia. Przy systemach rtCGM warunki kontynuacji dotyczą ilości refundowanych pasków do glukometru, które kupowaliśmy korzystając z systemu rtCGM.

W pierwszej grupie limit ten wynosi średnio 50 sztuk pasków miesięcznie, czyli możemy w ramach refundacji kupić tylko 1 opakowanie pasków miesięcznie. Jeśli będziemy ich potrzebować więcej będziemy musieli kupić je pełnopłatnie.

W drugiej grupie limit wynosi 100 sztuk pasków miesięcznie, a więc możemy w ramach refundacji kupić 2 opakowania pasków miesięcznie.

Te limity dotyczą osób korzystających dokładnie z Dexcom G6. Przy innych systemach limity są inne.

Sklepem, w którym oficjalnie możemy kupić system Dexcom G6, również w ramach refundacji jest Diabetyk24.pl Jeśli wejdziecie na stronę sklepu i wpiszecie Dexcom G6 to zobaczycie wszystkie produkty z tej kategorii. Te które objęte są refundacją będą miały obok znaczek NFZ. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania związane z samym zakupem to polecam Wam kontaktować się bezpośrednio ze sklepem Diabetyk24.pl

Wpis zawiera linki afiliacyjne. To oznacza, że jeśli po ich kliknięciu zrobicie zakupy to ja otrzymam niewielki procent od transakcji.