fbpx

❌✅ Najgorsze i najlepsze źródła węglowodanów

W czym są węglowodany? Co jeść przy cukrzycy?

Węglowodany, a dokładniej ich źrodła mogą być lepsze i gorsze. W zależności od tego jakie będziemy włączać do naszej diecie możemy spodziewać się różnej kontroli poziomu cukru i poziomu insuliny.

W tym wpisie dowiesz się jakie są moim zdaniem najlepsze źródła węglowodanów, a w filmie, który zobaczysz tutaj: FILM dowiesz się jakie są moim zdaniem najgorsze źródła.

✅ Płatki owsiane zwykłe

Płatki owsiane zwykłe to oczywiście produkt bogaty w węglowodany, ale jeśli wybierzemy właśnie te zwykłe, albo chociaż górskie, zamiast błyskawicznych to jesteśmy w stanie dostarczyć w jedzeniu białka, błonnika, a także wielu pierwiastków jak cynk, żelazo, selen, czy magnez, a także witamin między innymi z grupy B.

Problem z płatkami jest taki, że łatwo je popsuć, przede wszystkim rozgotowując je. Ja polecam albo zalać je przed jedzeniem gorącą wodą i zostawić na 15 minut, albo zalać letnią wodą i zostawić w lodówce na całą noc.

Pamiętajcie, że płatki możemy jeść nie tylko z mlekiem, ale również właśnie z wodą, z kefirem, czy jogurtem naturalnym. Pamiętajcie też, aby ją dobrze skomponować, pomysły znajdziecie na moim kanale – TUTAJ

✅ Kasza gryczana

Kasza gryczana to jedno z najlepszych źródeł węglowodanów złożonych. Jest ich w jednym worku kaszy około 65 gramów, a do tego mamy 6 gramów błonnika oraz dużą ilość, bo prawie 13 gramów białka roślinnego.

Poza tym kasza gryczana to źródło między innymi żelaza, wapnia, magnezu, czy fosforu oraz witamin jak B, C, czy A. Tutaj też musimy oczywiście pilnować, żeby kaszy nie rozgotować, bo w ten sposób podniesiemy za mocno jej indeks glikemiczny.

✅ Jabłko

Jabłko w 100 gramach ma 10 gramów węglowodanów. Czy to dużo? Niezbyt. W jabłku mamy oczywiście dużo wody, kilka gramów błonnika, a także witamin jak witamina C, czy B, a także składniki mineralne jak fosfor, wapń, czy żelazo.

Ktoś może powiedzieć, że przecież tam są węglowodany proste, więc podniosą szybko cukier. No właśnie nie do końca. Jeśli zjemy tego jabłka rozsądną ilość, a natura stworzyła je tak, że trudno jest zjeść pod rząd kilka jabłek, to wpływu na poziom cukru nie będzie miało jakiegoś wielkiego. Na pewno mniejszy niż wypicie soku w ilości dającej ten sam poziom sytości. Jedząc takie jabłko dostarczamy tak wielu cennych substancji odżywczych, że tymi 10 gramami cukru nie ma co się przejmować.

✅ Owoce jagodowe

Jako owoce jagodowe wymienić możemy między innymi jagody, agrest, maliny, poziomki, czy truskawki. Te owoce charakteryzują się dość niskim indeksem glikemicznym i niewielką zawartością węglowodanów. Oczywiście trzeba pamiętać, że jeśli przesadzimy z ilością tych owoców, to ich ładunek glikemiczny będzie zbyt wysoki i faktycznie mogą mocniej podnieść poziom cukru. Ważny jest umiar i traktowanie owoców nie tylko jako dobre źródło ogromnej ilości składników odżywczych, ale również źródło kalorii, z którymi można po prostu przesadzić.

Polecam Wam traktować owoce jako dodatek do innych dań, łączyć je z białkiem i tłuszczem, a nie jeść gołe, albo przerobione na jakieś dżemy, czy soki.

W filmie poniżej dowiesz się natomiast o najgorszych źródłach węglowodanów. Zapraszam!

Przeczytaj również: