fbpx

Gorzka czekolada zalecana przy cukrzycy?

Co dobrego może nam dać jedzenie czekolady? Czy to faktycznie dobra przekąska dla osób z cukrzycą?

Czy jedzenie czekolady, szczególnie gorzkiej może przynieść nam jakieś korzyści zdrowotne? W tym wpisie dowiesz się co mówią w tym zakresie badania naukowe.

Czy czekolada jest lepsza dla naszego zdrowia niż może się wydawać?

Przygotowałem na ten temat również film, który znajdziesz tutaj: FILM

Gorzka czekolada

W tym wpisie mówiąc czekolada mam na myśli czekoladę gorzką. Ona z definicji musi zawierać conajmniej 35% suchej masy kakaowej. Taką informację znajdziemy na opakowaniu. Często spotkamy się jednak z dużo wyższą zawartością jak 50, 70, czy 80%.

Czekolady dostępne w sklepach mogą różnić się nie tylko ilością kakao, ale również innymi składnikami. Starajcie się zawsze wybierać takie o jak najprostszym składzie. Bardzo często spotkacie się z dodanym do takiej czekolady cukrem, ale kiedy wybierzecie czekoladę z większą ilością kakao to tego cukru będzie niewiele.

Porównajmy sobie dla przykładu dwie gorzkie czekolady od jednej z popularnych firm:

  1. Jedna ma 70% kakao, a w 100 gramach ma: 43 grama tłuszczu, 9,8 grama białka, 32 gramy węglowodanów, a w tym 28 gramów cukru prostego.

  2. Natomiast tej samej firmy czekolada z 90% kakao ma już inny rozkład makroskładników: 44 gramy tłuszczu, 15 gramów białka i 17 gramów węglowodanów, a w tym 11 gramów cukru prostego.

Co ciekawe nie zmieniła się za bardzo kaloryczność tej czekolady, w obydwu przypadkach jest to około 550 kilokalorii. A co zmieniło się najmocniej? Oczywiście zawartość węglowodanów złożonych i cukrów prostych.

Która czekolada będzie zatem lepsza dla osób z cukrzycą, stanem przedcukrzycowym i insulinoopornością? Oczywiście ta z większą zawartością kakao.

Co zawiera czekolada?

Czekolada jest źródłem wielu potrzebnych substancji. Mówi się o tym, że potrafi nam dostarczyć:

  • Magnezu, który wpływa na działanie układu nerwowego, mięśniowego, czy sercowo-naczyniowego.
  • Żelaza, które jest głównym składnikiem hemoglobiny i uczestniczy w transporcie tlenu do komórek.
  • Potasu, który bierze udział w regulowaniu ciśnienia krwi, pracy nerek, czy gospodarki wodno-eletrolitowej.

Najważniejszym składnikiem gorzkiej czekolady jest kakao i stąd też wniosek, że lepiej dla naszego zdrowia jeżeli wybierzemy czekoladę o dużej zawartości kakao. Jeżeli zdecydujemy się na przykład na czekoladę mleczną, albo czekoladę białą to kakao znajdziemy tam, albo wcale, albo niewielką ilość. Za to cukru będzie tam bardzo dużo.

Kakao zawiera między innymi flawonoidy i polifenole. To są substancje pochodzenia roślinnego, którym przypisuje się wiele prozdrowotnych funkcji: mogą wykazywać właściwości przeciwzapalne, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych, czy też ochronne względem chorób układu krążenia.

Gorzka czekolada, a nadciśnienie

Bardzo wiele badań poświęca się wpływowi czekolady na ciśnienie tętnicze krwi. Upatruje się w niej przede wszystkim właściwości, które je obniżają.

W jednej z analiz dużej ilości badań wykazano, że spożywanie czekolady wiążę się z obniżeniem ciśnienia skurczowego o ponad 3 mmHg i rozkurczowego o 2 mmHg. Ta zależność dotyczyła jednak osób, które miały nadciśnienie, a nie osób zdrowych.

A w jaki sposób czekolada i kakao obniżają ciśnienie? Naukowcy tłumaczą to kilkoma mechanizmami:

  1. Mówi się, że obecne w czekoladzie polifenole przyczyniają się do zwiększenia poziomu tlenku azotu w naczyniach krwionośnych i powodują ich rozszerzenie, i w wyniku tego obniża się ciśnienie.
  2. Spożywanie czekolady przyczynia się też według niektórych badań do zmniejszenia sztywności naczyń krwionośnych.
  3. Kolejny mechanizm, którym tłumaczy się te właściwości to hamowanie działania niektórych enzymów, które przyczyniają się do obkurczania naczyń krwionośnych. To działanie jest podobne do leków stosowanych przy leczeniu nadciśnienia. Oczywiście czekolada ich nie zastąpi, ale być może jest w stanie nieco wspomóc terapię.

Gorzka czekolada a poziom cukru i cukrzyca

Jeżeli chodzi o cukrzycę to przeprowadzono wiele ciekawych badań i analiz pod tym kątem.

W jednym badaniu, przeprowadzonym akurat na szczurach, wykazano, że polifenole zawarte w kakao mogą nieco hamować wchłanianie glukozy z jelita, ograniczając tym samym poziom cukru po jedzeniu.

W innym badaniu substancje zawarte w czekoladzie zwiększały wydzielanie insuliny i w pewnym stopniu regenerowały komórki Beta wysp trzustkowych, które odpowiadają za produkcję insuliny i których zanik jest przyczyną cukrzycy typu 1.

W badaniach na zwierzętach wykazano też, że kakao ma właściwości zmniejszające ilość stanów zapalnych, a one natomiast powodują obniżenie wrażliwości na insulinę.

To co udało się udowodnić w badaniach na ludziach to między innymi:

  1. To, że kakao może wpływać na poprawę wrażliwości na insulinę.
  2. To, że spożywanie czekolady w odpowiedniej ilości może przyczynić się do mniejszego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

Przeprowadzono też badanie, w którym czekoladę wzbogacano o polifenole, tak żeby sprawdzić konkretnie ich wpływ na poziom cukru. I tutaj wykazano, że mogą one obniżyć poziom cukru na czczo, jednak no nie są to badania na zwykłej czekoladzie dostępnej w sklepie.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak dużo czekolady powinniśmy jeść dziennie obejrzyjcie film, który widzicie poniżej. Zapraszam!

Przeczytaj również: