fbpx

Czy kawa szkodzi?

Czy picie kawy jest zdrowe? Jakie są udowodnione naukowo zalety i wady picia kawy?

Kawa, czyli jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Według szacunków, pijemy około 2,3 miliarda filiżanek każdego dnia. Zaparzona kawa, może zawierać nawet 1000 różnych, bioaktywnych związków. Nic zatem dziwnego, że wzbudza kontrowersje.
Dzisiaj powiem Wam jakie są udowodnione naukowo zalety picia kawy, a także co badania naukowe mówią o jej szkodliwości.
Mówię o tym w filmie, który znajdziesz 
>>tutaj<<

Kawa a cukrzyca typu 2

Badanie przeprowadzone w Holandii obejmowało 17 tysięcy osób, które regularnie spożywały kawę. Okazało się, że osoby, które piły dziennie co najmniej 7 filiżanek kawy, miały aż dwukrotnie mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż, te które piły 2 lub mniej filiżanek. Okazało się też, że ci którzy pili 5-6 filiżanek na dobę zmniejszali ryzyko o 27%, a ci którzy 3-4 o 21%.

Było to badanie przeprowadzone w 2002 roku i dało impuls do kolejnych, bo wyniki były obiecujące. Wiele kolejnych badań potwierdzało tę zależność. Okazało się jednak, że osoby, które piją więcej kawy, częściej też palą papierosy, uprawiają mniej sportu, gorzej się odżywiają, a mimo to, dzięki kawie, rzadziej chorują na cukrzycę typu 2…

Kawa poza kofeiną jest też dobrym źródłem polifenoli. To są substancje, które mają wiele prozdrowotnych właściwości. Wpływają między innymi na metabolizm glukozy.

Polifenole, a dokładnie kwas chlorogenowy może opóźniać wchłanianie glukozy w układzie pokarmowym, co może skutkować mniejszym wzrostem glikemii, a co za tym idzie i mniejszym wzrostem wydzielania insuliny.

Co więcej, polifenole mogą zmniejszać ilość stanów zapalnych w organizmie, które odpowiadają przecież, zarówno za insulinooporność jak i za dysfunkcje komórek beta wysp trzustkowych, które produkują insulinę.

Co warto zaznaczyć, zarówno kawa bezkofeinowa wykazywała takie korzyści jak wymieniłem.

Kawa, a nadciśnienie tętnicze

Chyba najbardziej kontrowersyjnym zagadnieniem związanym z piciem kawy jest ciśnienie tętnicze. Nic dziwnego – kawę pijemy często, żeby się pobudzić, ale czy to jest bezpieczne, czy osoby z za wysokim ciśnieniem mogą pić kawę?

Zdania są tak naprawdę mocno podzielone. Prawda jest taka, że wypicie kawy powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Z czasem jednak, nasze organizmy przyzwyczajają się do działania kawy i ciśnienie przestaje nam rosnąć, albo wzrasta słabo i na krótko.

Jeżeli chodzi o nadciśnienie, to istnieje badanie, które mówi, że codzienne spożywanie kawy u osób z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym, spowodowało wzrost zapotrzebowania na leki hipotensyjne o 14 do 29 %. Z drugiej jednak strony spożywanie kawy znacząco obniża stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi, a u osób z nadciśnieniem obserwuje się jego wysoki poziom.

Jest to zatem dość indywidualna sprawa. Nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym są najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób z cukrzycą, dlatego też trzeba do tego tematu podchodzić z ostrożnością.

Myślę, że dla osób, które lubią pić kawę to nic dziwnego i nowego, że kawa potrafi poprawić nam nastrój. Badania pokazują, jednak że siła z jaką to robi może być naprawdę duża.

Przeprowadzono badanie na grupie 50 tysięcy kobiet i wykazano, że ryzyko wystąpienia depresji było zmniejszone w grupie tych, które wypijały 2-3 filiżanki kawy dziennie. Ryzyko spadało o 15%. Jeśli chodzi o inne poważne zaburzenia psychiczne, to picie takiej ilości kawy redukuje ryzyko samobójstwa aż o 45%…

Jak widzicie kawa nie powinna być przez nas traktowana jako lekarstwo. W wymienionych przeze mnie badaniach wskazuje się raczej na to, że kawa ma działanie profilaktyczne względem wielu schorzeń. Tak też powinniśmy do niej podchodzić. Na pewno picie kawy nie zastąpi nam odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, czy lekarstw. Może jednak pomóc jako taki wspomagacz i to w wielu kwestiach, bo jak widzicie wymieniłem ich sporo, a to oczywiście nie jest wszystko.

Poniżej znajdziecie film, w którym omawiam więcej przykładów. Mówię też, czy kawa wypłukuje magnez. Zapraszam!

Przeczytaj również: