fbpx

Refundacja igieł do podawania insuliny

Komu przysługuje refundacja igieł do podawania insuliny? Ile igieł możemy kupić i w jakiej cenie?

Osoby leczone za pomocą insuliny, powinny pamiętać o regularnych zmianach igły w penach. Przeważnie z przyczyn ekonomicznych wielu z nas tego nie robi.
Od 1 stycznia 2022 roku diabetycy w Polsce mogą jednak korzystać z refundacji igieł do penów insulinowych. Komu przysługuje zniżka? Ile igieł możemy kupić i w jakiej cenie?

Wpis powstał we współpracy z marką PIC Insupen Original

Jak często powinniśmy zmieniać igłę w penie?

Igłę w penie (wstrzykiwaczu) powinniśmy wymieniać na nową przed każdą kolejną iniekcją. Jak pokazało badanie przeprowadzone w 2019 roku przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, aż 90% osób chorujących na cukrzycę, stosuje jedną igłę wielokrotnie. Trzeba wiedzieć, że taka praktyka może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Krystalizacja

Insulina pod wpływem powietrza może ulegać krystalizacji. To oznacza, że jeżeli po wykonanej iniekcji zostawimy założoną igłę i użyjemy jej jeszcze raz, może okazać się, że jest niedrożna. To może uniemożliwić nam podanie insuliny, albo spowoduje, że podamy jej mniej niż chcieliśmy.

Uszkodzenia skóry i innych tkanek

Innym zagrożeniem, które niesie ze sobą korzystanie kilkakrotnie z jednej igły jest uszkadzanie skóry. Końcówka igły, która była już używana, może być zagięta lub zdeformowana. To może powodować urazy jak otarcia, czy krwawienia. Ponadto możemy spowodować, że dojdzie u nas do rozwoju lipodystrofii, czyli miejscowego zaniku tkanki tłuszczowej.
Objawami lipodystrofii są wyczuwalne i często widoczne wgłębienia w skórze, jak również guzki tuż pod powierzchnią skóry. Jeżeli będziemy podawać insulinę w miejsca, które są dotknięte takimi zmianami, lek może nie wchłaniać się tak jak powinien.

Ból

Najbardziej oczywistym, ale również najmniej pożądanym przez pacjentów skutkiem korzystania z jednej igły jest to, że przy podawaniu insuliny możemy czuć ból. Ja sam byłem na terapii penowej przez pierwsze 5 lat od diagnozy cukrzycy i wiem jak nieprzyjemne to uczucie.

Refundacja igieł do penów od marca 2022

Od 1 stycznia mamy możliwość zakupu igieł w ramach refundacji. Od 1 marca refundacją są objęte również igły marki PIC Solution, a dokładniej:

  • PIC Insupen Original 0,25x5mm (31G)
  • PIC Insupen Original 0,30x8mm (30G)

Komu przysługuje refundacja na igły do penów?

Refundacja przysługuje pacjentom, którzy leczeni są za pomocą insuliny.

Ponadto, musimy mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza, w tym lekarza rodzinnego.

Ile igieł możemy kupić i w jakiej cenie?

W ramach refundacji NFZ pacjentowi przysługują 4 opakowania igieł (każde po 100 sztuk). Odpłatność dla pacjenta wynosi 5,51zł za jedno opakowanie.

Więcej na temat refundacji igieł przeczytacie na stronie: www.iglyrefundowane.pl

Przeczytaj również: