fbpx

Czy sól jest zdrowa?

Ile soli powinniśmy spożywać w ciągu dnia? Czy powinniśmy przestać solić ziemniaki, czy ryż kiedy je gotujemy? W jakich produktach znajdziemy najwięcej soli?

Nagrałem kiedyś film, w którym powiedziałem, że niedługo po tym jak zdiagnozowano mi cukrzycę typu 1 przestałem jeść sól.
Część osób zarzuciła mi wtedy, że źle zrobiłem, ponieważ sól jest niezbędna do życia. Sód, czyli jeden z pierwiastków tworzących sól kuchenną faktycznie jest niezbędny do życia, ale co jeśli powiem Ci, że jemy go za dużo?

Jemy za dużo soli?

Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny poziom spożycia soli dla osób dorosłych to maksymalnie 5 gramów dziennie. Jest to oczywiście uśredniona wartość dla całej populacji.

5 gramów to mniej więcej jedna, mała łyżeczka.

Według naukowców z Instytutu Żywności i Żywienia przeciętna dieta Polaków zawiera dziennie aż 2-3 łyżeczki soli!

Czym jest sól?

Sól kuchenna to inaczej chlorek sodu, czyli związek składający się z dwóch pierwiastków: chloru i sodu. Kiedy ktoś mówi o tym, że sól jest niezbędna do funkcjonowania naszych organizmów, a więc niezbędna do życia, często ma na myśli to, że sód jest jednym z najważniejszych dla nas pierwiastków.

Jakie role spełnia sód w naszych organizmach?

  • Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową razem z innymi pierwiastkami jak magnez, czy potas,
  • jest składnikiem płynów komórkowych oraz tkankowych,
  • reguluje objętość wody w organizmach i chroni nas tym samym przed odwodnieniem,
  • pomaga w funkcjonowaniu układu mięśniowego oraz nerwowego.

Czym grozi niedobór sodu?

Jeżeli z jakiegoś powodu w naszych organizmach zaczyna brakować sodu, możemy mieć do czynienia z hiponatremią. Rozpoznaje się ją wówczas, czy poziom sodu we krwi spada poniżej 135 mmol na litr.

W ciężkich przypadkach, niedobór sodu może doprowadzić do zatrzymania oddechu i akcji serca, a tym samym do śmierci.

Czym grozi nadmiar soli?

Jeżeli w naszym organizmie występuje natomiast nadmiar sodu możemy mieć do czynienia ze stanem hipernatremii. Ona może prowadzić do rozwoju nadciśnienia, czy zaburzeń pracy serca, w kontekście cukrzycy obydwa schorzenia są niezwykle ważne, ponieważ cukrzyca już wystarczająco zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Mówimy o niej, kiedy stężenie sodu we krwi przekracza 145 mmol na litr. Jest zatem niewielka różnica pomiędzy stanem, gdy sodu jest za mało i kiedy jest go za dużo.

Czy zatem warto obniżyć spożycie soli? Czym zastąpić sól, żeby jeść jej mniej?

Odtwórz wideo

Przeczytaj również: