fbpx

Chleb dla cukrzyka

Jak wybrać odpowiednie pieczywo dla diabetyka? Jak upiec swój własny chleb?

Wybór odpowiedniego pieczywa ma przy cukrzycy bardzo duże znaczenie. Dla wielu osób to jedno z głównych źródeł węglowodanów. W tym wpisie powiem Wam czym kierować się wybierając pieczywo. Opowiem również o automatycznym wypiekaczu do chleba, który przetestowałem. Zapraszam!

Spożywanie pieczywa jest bardzo mocno zakorzenione w Polskiej kuchni. Polska jest szóstym co do wielkości konsumpcji pieczywa krajem w Europie i odpowiada za około 7% zjadanego w Europie pieczywa.

Dlaczego warto jeść pieczywo?

Pieczywo dobrej jakości może być źródłem węglowodanów złożonych, błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Żeby wybrać odpowiednie dla nas pieczywo musimy zwrócić uwagę na kilka spraw.

Typ mąki

Mąkę, czyli często podstawowy składnik pieczywa możemy podzielić między innymi ze względu na rodzaj zboża, z którego pochodzi. Mamy przykładowo:

Innym podziałem jest ten ze względu na stopień przemiału. Wyróżniamy mąki typu:

Im wyższy typ mąki tym znajduje się w niej więcej pozostałości po okrywie owocowo-nasiennej, a co za tym idzie zawiera więcej błonnika, składników mineralnych i przez to ma niższy indeks glikemiczny.

Dodatki do pieczywa

Dodatków w pieczywie może być całe mnóstwo. To co powinniśmy wybierać to między innymi otręby i nasiona.
To czego powinniśmy natomiast unikać to suszone owoce i substancje słodzące. One jedynie zwiększą kaloryczność pieczywa i podniosą jego indeks glikemiczny.

Automatyczny wypiekacz do chleba

Marka Panasonic poprosiła mnie o przetestowanie ich automatycznego wypiekacza do chleba SD-YR2550. To urządzenie, które pozwala nam na wypiekanie przeróżnych produktów jak chleb, bułki, brioszki, czy nawet ciasto na pizzę, albo makaron.

Na stronie producenta  znajdziemy całkiem sporo przepisów, które możemy wykonać z pomocą wypiekacza.
Ja zdecydowałem się na ten: LINK. 

Do formy chlebowej, którą znajdziemy w środku wypiekacza musimy włożyć jedno z dwóch ostrzy, a następnie wrzucić do środka wszystkie składniki.
Formę wkładamy z powrotem do wypiekacza i ustawiamy odpowiedni program. Opis każdego z nich znajdziemy w instrukcji.
Ja zdecydowałem się na program „30”, który polega po prostu na mieszaniu ciasta przez 20 minut. Po tym czasie posypałem masę ziarnami i ustawiłem program „14”, który jest jednym z czterech programów do wypieków bezglutenowych. Wybrałem jeden z dwóch stopni wypieczenia i kliknąłem „START”. Pozostało poczekać 1,5 godziny na upieczenie chleba…

Na koniec wypiekacz wydał kilka sygnałów dźwiękowych, a na wyświetlaczu pojawiła się ikonka mówiąca o tym, że chleb jest gotowy. Mogłem go wyjąć w formy i poczekać do wystudzenia.

Efekt był naprawdę imponujący. Co prawda jak na moje oko skórka była zbyt mocno przypieczona (była ciemna), ale okazało się, że jest idealnie chrupiąca. Po przekrojeniu wyraźnie widać, że składniki są różnorodne, że jest tam dużo ziaren, ale przede wszystkim wyróżniały się jagody Goji. W smaku rewelacja. Jako osoba odzwyczajona od typowo słodkiego smaku czułem jakbym jadł…ciasto.

Uważam, że urządzenie takie jak Panasonic SD-YR2550 to bardzo fajna propozycja dla osób, które chcą kontrolować jakość spożywanego pieczywa. Oczywistą zaletą jest to, że maszyna pozwala nam na wypiek z użyciem zakwasu, drożdży, czy na wypieki bezglutenowe. Wypiekanie swojego własnego chleba na pewno jest bardziej czasochłonne, ale dzięki niemu mamy 100% kontrolę nad składnikami i ich ilością.

Poniżej znajdziecie film, w którym pokazuję pieczenie chleba krok po kroku, a także tłumaczę jak policzyć ilość wymienników węglowodanowych, białkowo-tłuszczowych oraz kalorii w 100 gramach chleba. Zapraszam!

Odtwórz wideo

Film oraz wpis powstały we współpracy z firmą Panasonic.

Przeczytaj również: