fbpx

System Dexcom G6

Wszystko co musisz wiedzieć o systemie Dexcom G6.

Jeżeli oglądacie mój kanał regularnie to mogliście zauważyć, że ostatnio dość mocno wkręciłem się w omawianie dostępnego w Polsce sprzętu dla diabetyków. Pojawił się film z przeglądem pomp insulinowych, a także zacząłem nagrywać filmy o systemach ciągłego monitorowania glikemii. Pojawił się film o FreeStyle Libre, a także ostatnio systemie Dexcom G6.
Zdecydowałem, że fajnie będzie mieć skrótowe opisy każdej z pomp oraz każdego z systemów na stronie, dlatego powstał już wpis o Libre, a dzisiaj przyszła pora na Dexcom G6. Zapraszam!

Z czego składa się system?

System Dexcom G6 jest dość prosty. Żeby z niego korzystać potrzebujemy 3 elementów:
– transmitera
– czujnika
– aplikacji Dexcom G6 na telefon, albo odbiornika (osobne urządzenie).

Odbiornika Wam nie polecam za bardzo, bo jest na tyle drogi, że lepiej kupić starszego iPhone’a. Poza tym to osobne urządzenie i przynajmniej dla mnie nie byłoby to zbyt wygodne.

Jak zacząć?

Aby zacząć musimy sprawdzić, czy nasz telefon jest kompatybilny z aplikacją Dexcom G6. Możemy to zrobić na stronie producenta: dexcom.com. Jeżeli jest kompatybilny to pobieramy aplikację i zakładamy konto. Jeżeli nie jest to możemy pobrać na telefony z androidem (na iPhonach od 6S w górę aplikacja działa) aplikację Dexcom Patched. Jest to rozwiązanie nieoficjalne, stworzone właśnie dla telefonów spoza listy. Więcej znajdziecie na przykład tutaj: film
Transmiter zamówicie tutaj: LINK
Czujniki zamówicie tutaj: LINK
Jeżeli przysługuje Wam refundacja to zrealizujecie ją także w sklepie Diebetyk24.pl.
Więcej o refundacji powiem później.

 

Uruchomienie systemu

Tak jak mówiłem, aby uruchomić system Dexcom G6 potrzebujemy czujnika, transmitera i aplikacji lub odbiornika.

Warto dodać, że czujnik zakładamy za pomocą jednorazowego aplikatora, więc nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów.

Nie musimy też niczego robić z transmiterem. To znacznie upraszcza korzystanie z tego systemu.

W filmie pokazuję dokładnie co musimy zrobić, aby uruchomić pierwszy czujnik i transmiter. Film jest TUTAJ, a właściwy fragment zaczyna się w 3:45.

Jak system mierzy poziom cukru?

Podobnie jak FreeStyle Libre, tak Dexcom G6 mierzy poziom cukru w płynie śródtkankowym. Co 5 minut w sposób automatyczny otrzymujemy wynik na nasz telefon.
Na wynik składa się:
– aktualny poziom cukru,
– strzałka trendu, która pokazuje w jakim kierunku i tempie zmienia się nasz poziom cukru,
– wykres poziomu cukru z ostatnich godzin,
– po obróceniu telefonu mamy wykres z ostatniej godziny oraz 3, 6, 12 i 24 godzin.

Wynik w systemie jest aktualizowany co 5 minut. Czujnik działa przez 10 dni.

Alarmy

To co zdecydowanie odróżnia Dexcom G6 od systemu Libre jest to, że ten pierwszy jest systemem rtCGM, czyli systemem monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym. To powoduje, że system informuje nas o zmianach glikemii.
Alarmów w Dexcom jest, aż 8:
– o bardzo niskim poziomie cukru,
– o nadchodzącym niskim poziomie cukru,
– o niskim poziomie cukru,
– o wysokim poziomie cukru,
– o szybkim tempie wzrostu glikemii,
– o szybkim tempie spadku glikemii,
– o utraconym sygnale,
– o braku odczytów.

Prawie każdy alarm możemy edytować, czyli zmieniać wartości, przy których ma się uruchomić oraz dźwięk jaki ma wydawać.
Ciekawym alarmem jest ten o nadchodzącym niskim poziomie cukru. System potrafi przewidzieć z 20-minutowym wyprzedzeniem, że nasz poziom cukru spadnie poniżej 55 mg/dl i nas o tym ostrzega.

Ile kosztuje Dexcom G6?

Jeden sensor Dexcom G6 działa przez 10 dni i kosztuje 300zł, natomiast jeden transmiter działa 90 dni i kosztuje 350zł
W ramach refundacji możemy kupić 2 sensory na miesiąc, każdy za 90zł oraz raz na 8 miesięcy możemy za 105zł kupić transmiter.

Tutaj macie odnośnik do filmu, w którym tłumaczę te koszty dokładnie: LINK. Obliczając je zakładałem, że będziemy używać każdego czujnika conajmniej przez 15 dni. A jak przedłużyć działanie sensora Dexcom G6?

Przedłużanie czujnika Dexcom G6

Przedłużanie sensora Dexcom G6 jest dość proste. Kiedy sesja po 10 dniach dobiegnie końca musimy wyjąć transmiter z ramki czujnika. Możemy to zrobić z pomocą pasków do glukometru. Chodzi o to, aby podważyć transmiter najpierw z jednej strony, a potem z drugiej. Czasami wymaga to niezłej gimnastyki, więc polecam Wam korzystać z lustra.
Następnie czekamy 20 minut, przecieramy transmiter wacikiem z alkoholem, wkładamy go znowu w ramkę czujnika i uruchamiamy tak jakby był nowym czujnikiem.
Wszystko dokładnie objaśniam w tym filmie: LINK

Zalety Dexcom G6

Wady Dexcom G6

Przeczytaj również: