fbpx

System FreeStyle Libre

Wszystko co musisz wiedzieć o systemie FreeStyle Libre.

Postanowiłem przygotować dla Was serię filmów na temat wszystkich dostępnych w Polsce alternatyw na mierzenia poziomu cukru z krwi. Chodzi o systemy monitorowania glikemii. Na pierwszy ogień poszedł system FreeStyle Libre.
Film na jego temat znajdziecie >> w tym miejscu <<
Zdecydowałem też przygotować skrótowe opisy każdego systemu razem z odnośnikami do wszystkich dodatkowych informacji. Zapraszam!

Z czego składa się system?

System FreeStyle Libre składa się z aplikacji mobilnej LibreLink oraz sensora. Aplikacja jest bezpłatna, ale możemy zainstalować ją jedynie na telefonach, które posiadają funkcję NFC, która umożliwia skanowanie sensora. Pobierzecie ją >> tutaj <<
Każdy sensor jest pakowany osobno i wyposażony jest w jednorazowy aplikator, który umożliwia nam założenie sensora. Nie potrzebujemy zatem żadnych innych akcesoriów.

Jak zacząć?

Aby zacząć musimy pobrać aplikację LibreLink i założyć w niej konto.
Aby zamówić sensor musimy wejść na jedną ze stron:
– freestylelibre.pl  tutaj kupujemy pełnopłatnie,
– diabetyk24.pl/libre – tutaj kupujemy, jeżeli przysługuje nam refundacja.

 

Uruchomienie systemu

Uruchomienie systemu FreeStyle Libre jest bardzo proste. Wystarczy założyć sensor zgodnie z instrukcją, myjąc i odkażając wcześniej skórę.
Instrukcję znajdziecie tutaj: film
Po założeniu sensora skanujemy go telefonem z włączoną aplikacją, czekamy 60 minut aż system się „rozgrzeje” i tyle.

Jak system mierzy poziom cukru?

Tak jak glukometry mierzą poziom cukru z krwi, tak FreeStyle Libre mierzy poziom cukru w płynie śródtkankowym. W praktyce oznacza to, że kiedy poziom cukru zmienia się gwałtownie, to wynik z FreeStyle Libre może być opóźniony o mniej więcej 10-20 minut względem wyniku z krwi.
Kiedy zeskanujemy sensor telefonem otrzymamy wynik, na który składają się:
– aktualny poziom cukru,
– strzałka trendu, która pokazuje w jakim kierunku i tempie zmienia się nasz poziom cukru,
– wykres poziomu cukru z ostatnich godzin.

Wynik w systemie jest aktualizowany co 5 minut. Sensor możemy skanować dowolną ilość razy przez 14 dni, bo przez tyle działa każdy z nich.

Ile kosztuje FreeStyle Libre?

Jeden sensor FreeStyle Libre działa przez 14 dni i kosztuje 255zł.
W ramach częściowej refundacji możemy kupić 2 sensory za łącznie 153zł. Refundacja przysługuje osobom w wieku od 4 do 18 lat, z cukrzycą typu 1.

Zalety

Wady

Możliwość ulepszenia

FreeStyle Libre wyróżnia się też tym, że możemy dokupić do niego nakładkę, na przykład Bubble Mini, która sama skanuje sensor i wysyła nam poziom cukru do telefonu. Kupicie ją tutaj: Bubble Mini

Baza wiedzy

Ogromną bazą wiedzy, tworzoną przez użytkowników systemu jest grupa na Facebooku poświęcona właśnie systemowi FreeStyle Libre. Znajdziecie ją tutaj: GRUPA.

Przeczytaj również: