Hipoglikemia to stan, który zaliczany jest do tak zwanych ostrych powikłań cukrzycy i może dotyczyć każdego diabetyka, zarówno osób z cukrzycą typu 1 jak i cukrzycą typu 2. Jest to zjawisko bardzo złożone, ponieważ może przyjmować kilka postaci, mieć różne przyczyny, może dawać różne objawy, a ponadto może zmieniać się w ciągu naszego życia.
Czym jest hipoglikemia?
Rodzaje hipoglikemii
- Bezobjawowa hipoglikemia - występuje wtedy, gdy zmierzone przez nas stężenie cukru jest niższe niż 70 mg/dl, jednak nie odczuwamy przy tym żadnych objawów.
- Udokumentowana objawowa hipoglikemia - występuje, gdy pojawią się u nas objawy typowe dla niedocukrzenia oraz zmierzone przez nas stężenie cukru jest niższe niż 70 mg/dl.
- Prawdopodobna objawowa hipoglikemia - występuje kiedy nie zmierzyliśmy stężenia cukru, ale objawy jednoznacznie na to wskazywały.
- Ciężka hipoglikemia - to stan, w którym potrzebujemy pomocy innych osób, które podadzą nam coś słodkiego, podadzą nam glukagon lub udzielą innej pomocy.
- Pseudo hipoglikemia - oznacza, że odczuwamy objawy wskazujące na hipoglikemię, ale zmierzony przez nas poziom cukru jest nieco wyższy niż 70 mg/dl.
Objawy hipoglikemii
- odczuwanie niepokoju
- nerwowość
- bladość skóry
- wzmożona potliwość
- osłabienie
- poszerzenie źrenic
- zaburzenia mowy
- problemy z koncentracją i pamięcią
- drgawki
- śpiączka
Przyczyny hipoglikemii
- pominięcie posiłku po podaniu insuliny, albo zjedzenie go po zbyt długim czasie
- błąd w obliczaniu odpowiedniej dawki insuliny i przeszacowanie jej ilości
- zbyt intensywny lub źle zaplanowany wysiłek fizyczny
- spożycie dużej ilości alkoholu
- zbyt szybkie wchłonięcie się podanej insuliny na przykład na skutek wzięcia gorącej kąpieli
Odtwórz wideo