fbpx

Cukrzyca i zima – co może pójść nie tak?

W czasie mrozów sprzęt związany z cukrzycą może działań nieco inaczej. Warto wiedzieć jak sobie z tym radzić.

Kiedy chorujemy na cukrzycę, zima może być tą porą roku, która potrafi dać nam najmocniej w kość. Sprzęt może działać nieco inaczej, a nasza glikemia może mieć nieoczekiwane wahania... Dzisiaj mam dla Was wpis o związku cukrzycy z zimą. Wyjaśnimy sobie kilka ważnych kwestii.

Spytałem Was na swoim Instagramie jakie macie problemy w związku z zimą. Chciałem upewnić się, że nie tylko ja mam z nią kłopot. Otrzymałem prawie 100 odpowiedzi... Większość problemów znałem i niestety sam ich doświadczam.

Cukrzyca i zima - najczęstsze problemy

Insulina i niska temperatura

Insulina jest lekiem wrażliwym na temperaturę. Każdy preparat ma ściśle określone warunki, w jakich powinien być przechowywany. Niebezpieczne jest zarówno jej przegrzanie jak i zamarznięcie. Z tego powodu tak niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie insuliny w penach, w pompie insulinowej oraz zapasu insuliny.

Insulina w penie

Przy naprawdę niskich temperaturach, jeżeli jesteście na terapii penowej polecam Wam nosić peny w pokrowcu w wewnętrznej kieszeni kurtki. Ciepłota naszego ciała powinna utrzymać insulinę w odpowiedniej temperaturze.

Urządzeniem, które sam posiadam jest Vivi Cap 1. Jest to pojemnik termoizolacyjny na peny insulinowe. Potrafi on utrzymać stałą temperaturę zarówno latem jak i zimą. Polecam go, ponieważ nie tylko chroni przed zmianami temperatury, ale również przed uszkodzeniem samego pena.
Wystarczy kliknąć w obrazek, żeby sprawdzić szczegóły.

Insulina w pompie insulinowej

Insulina w pompie insulinowej rządzi się podobnymi prawami jak ta w penach. Musimy zadbać o to, aby zimą nie zamarzła, a latem, żeby się nie przegrzała, ponieważ może przestać działać... a tego nie chcemy.
Jeżeli zazwyczaj trzymacie pompę przypiętą do paska, czy brzegu spodni to polecam ją schować do kieszeni bliżej ciała. Wiem, że wiele kobiet zaczepia pompę o stanik, to też dobry pomysł.

Pozostałe porady dla cukrzyków

Jeżeli chcecie dowiedzieć się co innych diabetyków irytuje w zimie, jak poradzić sobie z zaniżaniem wyników przez glukometry i czy sama niska temperatura ma wpływ na poziom cukru - zapraszam na film, który znajdziecie poniżej.

Przeczytaj również: