fbpx

Program Fundacji WOŚP dla kobiet z cukrzycą typu 1

Jak bezpłatnie wypożyczyć pompę insulinową oraz system CGM na czas ciąży?

Zacznijmy od tego do kogo skierowany jest ten program.

Co otrzymujemy w ramach programu?

Dodatkowe przywileje:

Porozmawiajmy teraz z Anną, która została objęta programem WOŚP.

Maciej: Czy możesz powiedzieć, jak wygląda procedura wypożyczenia pompy insulinowej oraz systemu CGM w ramach Programu Fundacji WOŚP?

Anna: Diabetyczka powinna dowiedzieć się od swojego diabetologa, czy miejsce, w którym się leczy jest ośrodkiem specjalistycznym biorącym udział w Projekcie Fundacji WOŚP.

Jeśli TAK i w danej chwili dysponuje on powyższym sprzętem, to cała procedura wypożyczenia pompy odbędzie się na miejscu.

Jeśli NIE, pacjentka musi poprosić o skierowanie oraz namiar na takowy ośrodek, w którym jest obecny na stanie sprzęt adekwatny do jej potrzeb.

Najlepiej byłoby, gdyby informacje związane z wypożyczeniem sprzętu medycznego były zbierane jeszcze przed zajściem w ciążę. Czasami bowiem trzeba na sprzęt zaczekać. Pozwoli to również na opanowanie w komfortowych warunkach życia z pompą oraz systemem ciągłego monitorowania glikemii.

Korzystanie z wizyt oraz sprzętu w specjalistycznym ośrodku biorącym udział w Programie nie musi wiązać się z zaprzestaniem leczenia u swojego dotychczasowego diabetologa. Jedno bowiem nie wyklucza drugiego.

Na jednej z pierwszych wizyt w specjalistycznym ośrodku po przedstawieniu dokumentacji leczenia podpisywana jest umowa dotycząca wypożyczenia na dany okres sprzętu medycznego.

Następnie, czasami nawet jeszcze tego samego dnia, odbywa się szkolenie dotyczące obsługi pompy insulinowej oraz systemu CGM. Są one odpowiednio programowane i podłączane do ciała.

Recepty na osprzęt niezbędny do funkcjonowania z pompą: zestawy infuzyjne, zbiorniki na insulinę, paski do glukometru, insulina są przepisywane przez diabetologa na każdorazowej wizycie. Sensory są przekazywane bezpłatnie przez lekarza w specjalistycznym ośrodku.

Maciej: Czy wypożyczenie pompy w ramach Programu łączy się z obowiązkiem przedstawienia jakichś specjalnych dokumentów?

Anna: Tak, będziemy przede wszystkim potrzebować:

Jeśli natomiast diabetyczka jest już w ciąży to oprócz wymienionych rzeczy powinna również:

Maciej: Gdzie w Polsce znajdują się ośrodki współpracujące z WOŚP?

Anna: Obecnie Program realizowany jest w 38 ośrodkach na terenie całej Polski. Informacje o nich posiada każdy diabetolog i to właśnie on powinien do takiego położonego najbliżej ośrodka skierować kobietę z cukrzycą typu 1.

Więcej informacji na temat ośrodków możemy znaleźć tutaj: https://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/cukrzyca-kobiety-w-ciazy

Maciej: A na jak długo można wypożyczyć sprzęt?

Anna: Można go wypożyczyć maksymalnie na roczny okres planowania ciąży. Przez cały ten czas sensory do CGM diabetyczka otrzymuje bezpłatnie z ośrodka, z którego została wypożyczona jej pompa natomiast refundacja pokrywa 70% kosztów zestawów infuzyjnych oraz zbiorniczków na insulinę. Jeśli przez ten czas nie uda jej się zajść w ciążę w większości przypadków sprzęt musi zostać zwrócony bez możliwości przedłużenia jego wypożyczenia.

Jeśli natomiast kobieta zajdzie w ciążę sprzęt towarzyszy jej przez cały ten czas. Musi go zwrócić w terminie nie dłuższym niż 2-3 miesiące od momentu porodu. Przez okres ciąży zarówno sensory jak i zestawy infuzyjne są całkowicie refundowane.

Maciej: Jak wspominasz przejście na pompę insulinową z systemem ciągłego monitorowania glikemii? Czy po czasie była to dobra decyzja?

Anna: Szczersze mówiąc to nie wyobrażam sobie prowadzenia ciąży bez pompy oraz systemu CGM. Okres oczekiwania na dziecko chorując na cukrzycę typu 1 to istny glikemiczny rollercoaster.

W ciąży drastycznie zmienia się zapotrzebowanie na insulinę, co spowodowane jest dynamiką zmian hormonalnych, momentami trudno jest cokolwiek przewidzieć, ponieważ to co wczoraj skutkowało normoglikemią dziś nie zdaje egzaminu. Ciągły wgląd na poziomy glikemii (CGM) wyświetlane w pompie i możliwość podania korekty w każdej chwili, kierowanie się trendami co do spadającego bądź wzrastającego poziomu glikemii daje możliwość osiągnięcia względnej normoglikemii.

Terapia pompą insulinową uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w nocy oraz między posiłkami, jak również odpowiednie dobieranie dawek insuliny na posiłki. Wartości glikemii w ciąży najbardziej zbliżone do normy zapewniają prawidłowy rozwój dziecka oraz dobre samopoczucie, spokój i komfort matki.

Ciąża w cukrzycy leczona w nieodpowiedni sposób i niewłaściwe wartości glikemii w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Natomiast hiperglikemia w późniejszym okresie ciąży powoduje zwiększenie ryzyka powikłań okołoporodowych zarówno dla matki – pogorszenia przewlekłych powikłań cukrzycy, jak i dla dziecka – makrosomia, czyli zbyt duża masa ciała dziecka w stosunku do wieku ciążowego. Wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową lub urodzenia martwego płodu.

Maciej: Prowadzisz profil na Instagramie oraz Facebooku. O czym na nich mówisz?

Anna: Dookoła jest mnóstwo informacji dotyczących radzenia sobie w sytuacji wystąpienia cukrzycy ciążowej, niewiele jest jednak rzetelnych wskazówek jak przejść przez ciążę i macierzyństwo chorując na cukrzycę typu 1. Nie zawsze dane jest trafić na kompetentnego diabetologa, który podejmie się wyjaśnienia wielu kwestii i odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez pacjentkę.

Dlatego postanowiłam dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi przyszłymi Słodkimi Mamami na swoim profilu na Instagramie i Facebooku. Pojawiają się tam szczegółowe informacje dotyczące zarówno pomp insulinowych, jak również przebiegu ciąży i macierzyństwa z cukrzycą typu 1. Zapraszam serdecznie ☺

Dzięki Jurkowi Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 pozwala na cieszenie się okresem ciąży oraz wczesnego macierzyństwa, a co najważniejsze daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka, co przecież dla każdej matki jest najważniejsze.

Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów na temat tego programu odsyłamy Was do źródła, czyli na stronę WOŚP. Bezpośredni link znajdziecie tutaj.

A Orkiestra niech gra do końca świata… i jeden dzień dłużej!