fbpx

Dieta cukrzycowa

6 prostych nawyków, które pozwolą Ci lepiej panować nad poziomem cukru

Jako diabetyk wiem doskonale jaki wpływ na poziom cukru ma moja dieta. Każda osoba, która ma jakiś problem z metabolizmem węglowodanów, obojętnie czy ma stwierdzoną insulinooporność, stan przedcukrzycowy, czy też cukrzycę powinna być świadoma tego jak ważne jest racjonalne odżywianie.

Mam dzisiaj dla Was 6 prostych porad, które powinny ułatwić Wam kontrolę nad poziomem cukru właśnie za pomocą odżywiania.


1. Przestań jeść bezmyślnie

Od kiedy mam cukrzycę, wiem doskonale jaki wpływ na moją glikemię ma to co jem. Jestem przede wszystkim świadomy tego, że niemal wszystko co jem w jakiś sposób wpłynie na mój poziom cukru. Neutralne jest dla mnie picie wody, herbaty, czy czarnej kawy.

Chciałbym, abyś do swojego odżywiania podchodził dużo bardziej odpowiedzialnie i świadomie. Zastanawiaj się przede wszystkim nad tym co jesz, kiedy jesz, ile posiłków jesz w ciągu dnia, jaką mają kaloryczność oraz oczywiście jakich makroskładników dostarczasz do organizmu.

To absolutna podstawa, jeżeli chcemy zapanować nad swoją dietą.


2. Porzuć stare przyzwyczajenia

Każdy z nas posiada jakieś przyzwyczajenia. Dla niektórych jest to codzienna aktywność fizyczna, czy spożywanie dużej ilości warzyw każdego dnia. Dla innych to niestety cotygodniowa wizyta w McDonald’s, czy rosół, schabowy z ziemniakami w każdą niedzielę.

Namawiam Cię do tego, żebyś zastanowił się, które z Twoich przyzwyczajeń należą do tych dobrych, a które do szkodliwych i starał się wyeliminować te, które uznasz za złe dla swojego zdrowia.


3. Nie kupisz = nie zjesz

Ta zasada jest najprostszą ze wszystkich. Jeżeli czegoś nie kupimy to po prostu tego nie zjemy. Jeżeli mamy słabość do słodyczy, białego cukru w herbacie, czy do chipsów to po prostu ich nie kupujmy – nie będą nas kusiły.

Tej zasady łatwiej jest się trzymać, jeżeli przed każdym pójściem do sklepu, będziemy tworzyć listę zakupów. Oczywiście plan wypali tylko kiedy będziemy do tego postanowienia podchodzić na poważnie.


4. Czytaj skład produktów

Moja zasada jest taka, że im produkt ma prostszy skład tym lepiej. Naturalnie są takie produkty, które skład mają ciut bardziej złożony. Im powinniśmy przyglądać się najuważniej.

Osoby, do których kieruję ten tekst i film, to te które mają problem z metabolizmem węglowodanów. Z tego powodu chciałbym podkreślić, że bardzo istotne jest wyszukiwanie w składzie produktów dodanego cukru. Pod tym względem producenci żywności potrafią być bardzo kreatywni. Cukier prosty może kryć się pod takimi określeniami jak:

cukier brązowy
cukier trzcinowy
cukier kokosowy
cukier palmowy
syrop glukozowo-fruktozowy
syrop z agawy
syrop słodowo-jęczmienny
i wiele innych.


5. Nie rób wyjątków

Kto nie chce znajdzie powód, a kto chce znajdzie sposób

Powyższe zdanie idealnie obrazuje to co chciałbym powiedzieć. Usłyszałem je w szpitalu, w którym jestem leczony.

Jeżeli staramy się zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze, nie powinniśmy dopuszczać do wyjątków. Jeżeli jesteśmy na imprezie, na wakacjach, mamy urodziny to nadal powinniśmy być na diecie i trzymać się swoich postanowień. Bądź kreatywny w rozwiązywaniu problemów.


6. Nie przechodź na dietę

Chociaż może to zabrzmieć nieco kontrowersyjnie – odradzam Ci przejście na dietę!

Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiele osób postrzega dietę jako taką zmianę sposobu odżywiania, która ma doprowadzić do utraty kilogramów, albo osiągnięcia innego celu. To podejście często powoduje, że przechodzimy na dietę tylko na jakiś czas.

Namawiam Cię to tego, abyś nie przechodził na dietę, tylko zmienił na stałe swoje nawyki żywieniowe i trzymał się ich cały czas.


Zapraszam Cię również do obejrzenia filmu, który na ten temat przygotowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *