fbpx

Wysoki poziom cukru po posiłku?

Poznaj moje 3 sposoby na hiperglikemię poposiłkową

Prawdopodobnie każda osoba z cukrzycą ma od czasu do czasu problem ze zbyt wysokim cukrem po posiłku. Przedstawię Wam dzisiaj 3 sposoby, z których sam korzystam najczęściej, żeby uniknąć hiperglikemii po jedzeniu.


Sposób pierwszy
Aktywność fizyczna przed jedzeniem


Błędem jest zakładanie, że przy cukrzycy podejmujemy aktywność fizyczną tylko po to, aby obniżyć za wysoki poziom cukru. To może spowodować, że będziemy ćwiczyć tylko w sytuacjach szczególnych, czyli przy hiperglikemii. Podejmować aktywność fizyczną powinniśmy regularnie.

Dlaczego to takie istotne?

Regularna aktywność uwrażliwia nasz organizm na działanie insuliny. Warto tutaj zaznaczyć, że chodzi zarówno o insulinę z zewnątrz jak i naszą własną. Dotyczy to każdego typu cukrzycy i każdego rodzaju terapii.

Obojętnie, czy jesteśmy leczeni insuliną, tabletkami, czy samą dietą – regularna aktywność fizyczna poprawia naszą wrażliwość na insulinę, dzięki czemu będziemy mogli mieć niższą glikemię po jedzeniu.
Warto jednak zmienić nieco nasze podejście do tego tematu i wiedzieć, że zarówno aktywność po jak i przed posiłkiem może mieć pozytywny wpływ na nasz poziom cukru.

Wysiłek fizyczny spowoduje, że nasz organizm będzie bardziej wrażliwy na insulinę. Stan ten może utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt godzin po wysiłku w zależności od rodzaju i długości wysiłku. W moim przypadku każdy trening na siłowni sprawia, że muszę ograniczać aż o połowę dawkę insuliny podawanej do kolacji!


Sposób drugi
Podawanie insuliny z wyprzedzeniem


Będąc leczonym insuliną powinniśmy wiedzieć jak działają preparaty, z których korzystamy. W przypadku analogów szybko działających czas działania to mniej więcej 4-5 godzin, jednak ważny jest również czas, w którym insulina zaczyna działać. W omawianym przypadku jest to około 10-20 minut.
Aby uniknąć nagłego wzrostu poziomu cukru po jedzeniu powinniśmy rozważyć podanie insuliny z wyprzedzeniem. Tym samym pozwolimy insulinie zacząć działać zanim nasz układ pokarmowy wchłonie składniki odżywcze.
Podanie insuliny z wyprzedzeniem 10-20-minutowym może często sprawić, że unikniemy skoku glikemii mniej więcej godzinę po rozpoczęciu posiłku.


Sposób trzeci
Niski indeks glikemiczny


Indeks i ładunek glikemiczny to pojęcia, które powinny być znane każdej osobie z cukrzycą. Ogólna zasada jest taka, że im niższy indeks i ładunek tym mniejszy wzrost glikemii po spożyciu danego produktu, czy posiłku.

Wysoki indeks glikemiczny powoduje, że poziom cukru po jedzeniu szybko nam wzrasta, ale (co równie ważne) szybko spada.
Spożywanie posiłków o niskim i średnim indeksie glikemicznym może sprawić, że profil naszej glikemii będzie bardziej płaski, bez większych górek.

Zależność między indeksem glikemicznym i poziomem cukru najbardziej widać na wykresach w systemach ciągłego monitorowania glikemii jak na przykład w Dexcom G6, którego sam obecnie używam.

Film o nim znajdziecie tutaj.


Więcej na temat sposobów na lepszy poziom cukru po posiłku znajdziecie w filmie na moim kanale, do którego odnośnik znajdziecie poniżej.

Zamów już
dzisiaj e-book
Cukrzyca typu 1 Jak dobrze zacząć żyć z chorobą?

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *