fbpx

Jak schudnąć mając cukrzycę?

5 błędów, przez które nie możesz stracić zbędnych kilogramów

Nie przez przypadek nadwaga i otyłość wymieniane są jako przyczyny cukrzycy typu 2. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje, że nasz organizm jest mniej wrażliwy na insulinę. W ten sposób rozwija się insulinooporność, stan przedcukrzycowy oraz właśnie
cukrzyca typu 2.


Mając problemy z glikemią powinniśmy często zacząć od redukcji masy ciała. Niezbędne jest zatem posiadanie odpowiedniej wiedzy, która może nam to umożliwić.


Dieta cukrzycowa, czyli jaka?

Dieta dla osób chorujących na cukrzycę jest niczym innym jak dietą odpowiednio zbilansowaną, czy inaczej dietą zdrową. Gdyby osoba bez cukrzycy zdecydowała się na przejście na dietę zgodną z zaleceniami dla diabetyków to prawdopodobnie wyszłoby jej to na dobre. Zawsze powtarzam, że dieta przy cukrzycy nie jest listą zakazów i nakazów, tylko racjonalnym sposobem odżywiania.


Jak schudnąć mając cukrzycę?

Przede wszystkim powinniśmy zmienić nasz sposób myślenia na temat diety. Warto pamiętać, że słowo dieta oznacza nasz sposób odżywiania, nie zaś jak potocznie się uważa – dietę odchudzającą. To błędne założenie często może sprawić, że kiedy osiągniemy już założony cel, czyli często utratę wagi, wracamy do naszych dawnych przyzwyczajeń żywieniowych. To częsty błąd i powinniśmy się go wystrzegać.

https://youtu.be/kmfk4GkD9AY

Kolejna sprawa to przyznanie przed samym sobą dlaczego chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Musimy uświadomić sobie, że to lata zaniedbań w naszej diecie i stylu życia spowodowały, że chcemy schudnąć. To bardzo istotna kwestia biorąc pod uwagę to, że wiele osób chce schudnąć w krótkim czasie. Warto mieć z tyłu głowy, że nie przytyliśmy w miesiąc, więc nie oczekujmy, że w miesiąc wrócimy do wcześniejszej wagi.


Niedawno w moje ręce trafiła książka autorstwa Zbigniewa Młynarskiego oraz Katarzyny Kołodziej pod tytułem Jedz dobrze i nie tyj. W książce przedstawiono od podstaw to w jaki sposób zaplanować zmianę swoich nawyków żywieniowych.

Autorzy poruszają tak fundamentalne pojęcia jak głód, czy apetyt, tłumacząc tym samym jak powstają u nas dobre i złe nawyki żywieniowe. Z książki dowiemy się jakich składników odżywczych powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi i dlaczego.

Więcej szczegółów na temat książki znajdziesz pod tym linkiem: poprawianieodzywiania.pl


Podoba mi się to, że każde zagadnienie, każda porada w książce jest poparta stosowną argumentacją. Często w publikacjach poświęconych diecie tego mi właśnie brakuje. Nie ma nic gorszego jak rzucanie porad i wskazówek bez tłumaczenia co się skąd bierze i od czego zależy.
Jedz dobrze i nie tyj może być dobrym i przede wszystkim bardzo przydatnym fundamentem dla każdej osoby myślącej o przejściu na zdrową dietę. Nie zostajemy w niej od razu rzuceni na głęboką wodę (łatwo wtedy stracić motywację) tylko jesteśmy powoli wprowadzani w temat odżywiania.

Najbardziej interesujący dla mnie był rozdział poświęcony błędom jakie popełnia wielu z nas chcąc schudnąć. Autorzy wymieniają w nim między innymi nieprzemyślane zakupy, czy spożywanie w nadmiarze węglowodanów prostych. Na podstawie właśnie tego rozdziału przygotowałem film, do którego obejrzenia gorąco Cię zachęcam. Omawiam w nim 5 najczęstszych błędów popełnianych przy odchudzaniu przez osoby chorujące na cukrzycę.

Odnośnik do filmu znajdziecie poniżej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *