fbpx

Płatki owsiane w diecie cukrzyka

3 proste i zdrowe przepisy na owsiankę

Dlaczego płatki owsiane powinny na stałe zagościć w diecie
osoby chorującej na cukrzycę?


Co dobrego daje nam jedzenie płatków owsianych?

Błonnik, szczególnie jego rozpuszczalna frakcja, to ona jest polecana między innymi przez
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w leczeniu i profilaktyce cukrzycy.

Składniki mineralne: cynk, magnez, wapń, fosfor, żelazo, czy krzem.

Ponadto są one źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czy witamin z grupy B.


A jak możemy jeść płatki owsiane?

Tak naprawdę płatki owsiane możemy jeść na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularna jest tak zwana owsianka, jednak tutaj wielu z nas popełnia różne błędy przez co płatki owsiane mogą stracić swój niski indeks glikemiczny.

Najczęstszym błędem jest to, że za mocno rozgotowujemy płatki i dodajemy
nieodpowiednie dodatki, które potęgują indeks glikemiczny. 


Jest kilka prostych zasad, o których powinniśmy pamiętać, żeby cukier
trzymał nam się mocniej w ryzach.

1. Wybierajmy płatki górskie, czy też zwykłe zamiast błyskawicznych. I do tego jedzmy je w rozsądnych ilościach. Pamiętajmy, że obok indeksu glikemicznego, również ładunek glikemiczny ma dla nas duże znaczenie.

2. Zamiast gotować płatki owsiane lepiej zalać je gorącą wodą lub wrzątkiem i poczekać aż zmiękną. Taka owsianka będzie miała niższy indeks glikemiczny. Dobrym pomysłem może być również zrobienie nocnej owsianki, czyli zalewamy płatki wrzątkiem, zostawiamy do ostygnięcia i wkładamy na całą noc do lodówki. To również obniży jej indeks glikemiczny.

3. Przygotowując owsiankę możemy czasem zastąpić mleko, na przykład kefirem, maślanką, czy jogurtem naturalnym. Dzięki temu możemy dostarczyć naszym jelitom probiotyki, a także więcej wartościowego białka. Z ich ilością powinniśmy jednak uważać, bo te produkty są również źródłem tłuszczu zwierzęcego, którym dość łatwo możemy spowodować nadwyżkę kaloryczną.

4. Ważne są również dodatki, których używamy. Często są to owoce. Tutaj wiele osób idzie na skróty i je suszone owoce, co ze względu na ilość cukru i wysoki indeks glikemiczny jest średnim wyborem. Lepszym pomysłem będzie dorzucić do owsianki świeże lub mrożone owoce o niższym indeksie glikemicznym jak porzeczki, maliny, czy truskawki.

W filmie, który znajdziecie poniżej przedstawiam Wam 3 przepisy dla cukrzyków na szybkie i proste owsianki. Jest wersja na słodko, wersja wytrawna i tak zwana nocna owsianka. Zapraszam do oglądania oraz do wspierania serii Dieta przy cukrzycy na portalu Zrzutka.pl.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *